Artykuły

Uczucia są jak świece pomagają żyć, jeśli się spalają

 

Śmierć bliskich wywołuje w nas jeden z najtrudniejszych do zniesienia stresów; czujemy się tak, jak gdyby ze zmarłym odeszła część nas samych. A przecież od dnia narodzin doświadczamy wielu strat: tracimy czas, przyjaciół, pracę, pieniądze.

 

Dlaczego?

 

Urodziłam czworo martwych dzieci. Nieważne, kiedy, nieważne, jak. Teraz z perspektywy kilku lat to się wydaje zupełnie nieważne. Pozostają jednak wciąż w pamięci: czwórka martwych dziecięcych ciałek, pusty brzuch, zbolałe i nabrzmiałe od mleka piersi, których nie było komu podać, i ciało – żywa trumna. 

 

Modlitwy Rodzinne

 
Modlitwa za poczęte dziecko, modlitwa matki za dziecko w jej łonie, modlitwa rodziców za dzieciątko, modlitwa rodziców do Anioła Stróża poczętego dziecka, modlitwy na błogosławieństwo kobiet brzemiennych. 
 

Doktor anielski o aniołach

Rozmawiałem kiedyś z pewną mamą, która przeżyła niezwykle tragiczne chwile, ponieważ straciła swoje dziecko. Kiedy myślała o nim, przyszło jej do głowy pytanie, czy jej dziecko, którego nie zdążyła ochrzcić, miało Anioła Stróża. Ciągle powtarza się bowiem, że aniołowie towarzyszą ludziom od urodzenia. Ale co z dziećmi poczętymi i jeszcze nienarodzonymi? 
 

Zawstydzić silnych 

Zawstydzić silnych to autobiograficzna relacja opisująca dramatyczne wydarzenia z życia autorki, a zarazem poruszająca opowieść o sile miłości potężniejszej niż śmierć. Sarah i Paul – rodzice dwóch radosnych dziewczynek – spodziewają się przyjścia na świat trzeciej córki. Jednak badanie ultrasonograficzne przeprowadzone w dwudziestym tygodniu ciąży przynosi nieodwołalny wyrok: dysplazja – śmiertelne zniekształcenie szkieletu.

 

zgase_jak_gwiazda_na_horyzoncie__20090630_1169778050Dzień Dziecka Utraconego 15.10.2011

Od siedmiu lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Jego inicjatorem była grupa rodziców, którzy doświadczyli śmierci swoich dzieci. Ich organizacja, obecnie funkcjonuje pod nazwą „Dlaczego Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych”.

 

radom2Rozpacz po utracie dziecka (O.J.Salij)

Zacznę od sytuacji związanych ze śmiercią dziecka. Kiedyś przyszła do mnie matka, której dziecko umierało. Potrzebowała nie tyle rozmowy, co chciała "wybluźnić się" przeciwko Panu Bogu. Nie próbowałem jej powstrzymywać, a tym bardziej nie chciałem się wymądrzać. 

 

 

radom111Zbawienie dzieci zmarłych bez chrztu (O.J.Salij)

Znajomym umarło dwumiesięczne dziecko. Nastąpiło to niespodzianie, kiedy nie było jeszcze ochrzczone, co spowodowało u nich duże poczucie winy. Pod wpływem ich nieszczęścia, chodzą mi po głowie myśli następujące: czy to możliwe, żeby zbawienie dziecka zależało od czegoś, na co ono nie ma wpływu?  

 

00006Strata dziecka - co dalej?


Śmierć dziecka to straszne nieszczęście. W kulturze, w której młodość ceni się ponad wszystko, zdarzenie takie uważa się za jedną z największych tragedii. Dla osieroconych rodziców kontynuowanie własnego życia wydaje się w tej sytuacji wręcz niemożliwe, a obsesyjne pytanie "Dlaczego?" nie opuszcza ich ani na chwilę.    

 

trzy_putta_z_zabawkami_na_tle_pejzazu_akwaf_z_bn_xviiiwDziecko i śmierć


Śmiertelność dzieci w Polsce przedrozbiorowej była bardzo duża. Wprawdzie rodziło się ich wiele, lecz równie wiele umierało, i to w różnym wieku – niemowlęta, kilkuletnie i starsze. Nie posiadamy, niestety, żadnych nawet wyrywkowych statystyk, w odróżnieniu np. od Francji, gdzie, dla porównania,

 

fridaminiMoje malarstwo nosi w sobie przekaz bólu. Malarstwo dopełnione życiem. Straciłam troje dzieci. Zastąpiły je obrazy.  

(…)  Lekarze poinformowali ją o tym, że będzie w stanie donosić ciążę i urodzić dziecko w wyniku cesarskiego cięcia. Niestety byli w błędzie. 4 lipca tego roku Frida doświadczyła straszliwego i zagrażającego jej życiu poronienia.

 

foto003Grzeszna niewinność. Niechrzczeniec w religijności ludowej

Zgodnie z ludowymi wierzeniami, dusze dzieci nieochrzczonych błąkają się po ziemi. Przybierają różnoraką postać i oczekują od innych ludzi pomocy w przejściu do nieba. Według ludowych przekonań i nauki Kościoła, także osoba świecka, wypowiadając odpowiednią formułę chrzcielną, może ulżyć cierpieniu niechrzczeńca i przyczynić się do spokojnego odejścia jego duszy w zaświaty.